dubova.onlineVerejné údaje. Jasné súvislosti.

Porovnanie rozpočtov · rok 2024

Dva rozpočty, päť zlepšení pre Dubovú

Dubová v roku 2024 naplnila 63,01 % upraveného plánu príjmov a 62,04 % výdavkov; pri kapitálových výdavkoch to bolo 21,55 %. Častá vykázala 99,10 %, 111,88 % a 97,74 %. Rozdiel je podnetom na otázky o plánovaní a realizácii, nie automatickým hodnotením kvality samosprávy.

Nová analýza · financie a rozvoj Dubová na polceste. Hodnotiaca správa z verejných dát Prečítať novú analýzu

Dátový perex

Čísla vedľa seba

Porovnávacím základom je upravený rozpočet po zmenách, nie pôvodne schválený plán. Skutočnosť je vykázané plnenie ku koncu roka.

Upravený rozpočet a skutočnosť za rok 2024 v eurách
PoložkaDubováČastá
UpravenýSkutočnosťPlnenieUpravenýSkutočnosťPlnenie
Príjmy spolu1 961 634,001 236 024,7563,01 %4 171 308,544 133 961,4199,10 %
Výdavky spolu1 829 859,001 135 256,5862,04 %3 114 285,923 484 337,28111,88 %
Kapitálové výdavky622 521,00134 171,0221,55 %329 061,17321 635,6897,74 %

Dve odlišné odchýlky: Dubová zostala výrazne pod upraveným plánom, kým Častá prekročila upravené výdavky o 11,88 %. Blízkosť plánu môže hovoriť o realizácii, ale prekročenie je zároveň finančné riziko, ktoré si vyžaduje vysvetlenie rozpočtových zmien a krytia.

01 / Predikcia

Rozpočet ako slabší prediktívny nástroj

Zistenie

Dubová vykázala príjmy 1 236 024,75 € oproti upravenému plánu 1 961 634 € a výdavky 1 135 256,58 € oproti 1 829 859 €. Plnenie 63,01 % a 62,04 % znamená veľký rozdiel medzi posledným plánom a koncoročnou skutočnosťou. Častá bola pri príjmoch na 99,10 %, no výdavky čerpala na 111,88 %.

Možný problém alebo príčina

Jedným z možných vysvetlení je príliš optimistické načasovanie príjmov a výdavkov alebo nedostatočne priebežná aktualizácia plánu. Dokumenty neurčujú, či za rozdielom boli povoľovania, obstarávanie, transfery alebo iné okolnosti, takže príčinu nemožno určiť.

Čo zlepšiť

Zaviesť štvrťročný výhľad do konca roka s komentárom ku každej významnej odchýlke. Pri zmene nad vopred určený prah aktualizovať očakávanú skutočnosť, termín a zodpovedný rozpočtový krok, aby upravený rozpočet zostal použiteľným porovnávacím základom riadenia.

02 / Investície

Nízke dodanie kapitálových projektov

Zistenie

Dubová z upraveného kapitálového plánu 622 521 € minula 134 171,02 €, teda 21,55 %. Zostali aj účelovo viazané alebo presunuté zdroje: 25 000 € na chodník, 5 310,55 € z Environmentálneho fondu a 28 500 € presunutých na chodník v roku 2025. Častá vykázala kapitálové plnenie 97,74 % vrátane Štefanovského chodníka 151 881,50 €, nadstavby ZŠ 63 340,16 € a projektu parkovania 46 008 €.

Možný problém alebo príčina

Možným vysvetlením je, že projekty vstúpili do ročného rozpočtu skôr, než mali pripravenú dokumentáciu, povolenia, obstarávanie alebo isté financovanie. Agregované účty neurčujú, ktorá prekážka rozhodla pri konkrétnom projekte.

Čo zlepšiť

Rozdeliť prípravu investícií podľa krokov „zámer – projekt – povolenie – obstarávanie – realizácia“. Do ročného kapitálového plánu zaradiť plnú sumu až po splnení jasného kroku a pri každom projekte zverejniť termín, zdroj krytia a dôvod posunu.

03 / Výsledky

Chýbajúce programy a ukazovatele výsledku

Zistenie

Dubová rozpočtuje neprogramovo. Častá používa 12 programov a pri programoch uvádza zámery, ciele či merateľné ukazovatele. Programová štruktúra uľahčuje sledovať, ku ktorému verejnému výsledku výdavok smeruje; samotná existencia ukazovateľa ešte nehodnotí kvalitu služby.

Možný problém alebo príčina

Bez programov a stabilných ukazovateľov sa verejnosti ťažšie spája rozpočtová položka s očakávaným výstupom. Menšia obec môže neprogramový rozpočet voliť pre administratívnu jednoduchosť; z dokumentov nemožno vyvodiť, že služby preto fungujú horšie.

Čo zlepšiť

Zaviesť ľahkú programovú vrstvu: niekoľko stabilných oblastí, ku každej jeden až tri merateľné výstupy, východiskovú hodnotu, cieľ a skutočnosť. Ukazovatele majú dopĺňať zákonnú klasifikáciu, nie vytvoriť paralelný rozpočet.

04 / Vlastné príjmy

Slabé plánovanie alebo výber vlastných príjmov

Zistenie

Dubová pri poplatku za uloženie odpadu vykázala 34 342,01 € z upravených 70 000 € a pri komunálnom odpade 17 670 € zo 43 000 €. Na konci roka evidovala pohľadávky 10 149,16 € na dani z nehnuteľností a 4 315,91 € za odpad. Pohľadávka však nie je automaticky nevymožiteľná strata.

Možný problém alebo príčina

Rozdiel môže znamenať nadhodnotený plán, slabšie alebo oneskorené inkaso, zmenu základu poplatku či kombináciu týchto javov. Súhrnné čísla nerozlišujú medzi časovaním, právne spornou pohľadávkou a zanedbaným výberom, takže príčinu nemožno určiť.

Čo zlepšiť

Ku každému významnému vlastnému príjmu zverejniť predpoklady plánu, mesačné plnenie a vekovú štruktúru pohľadávok. Raz za štvrťrok oddeliť novú, splatnú, vymáhanú a spornú sumu a podľa výsledku upraviť výhľad do konca roka.

05 / Finančná kapacita

Neplynulá príprava investícií a nevyužitá finančná kapacita

Zistenie

Dubová vykázala rezervný fond 753 951,70 € a nulový bankový dlh, no súčasne nízke kapitálové plnenie. Častá uviedla bankové úvery 913 000 €, záväzok voči ŠFRB a rezervný fond na účte 226 805,31 €. Vyššia realizácia Častej je spojená aj s dlhom a finančným rizikom; nie je bezplatným vzorom.

Možný problém alebo príčina

Kombinácia rezervy, nulového bankového dlhu a nízkej realizácie môže naznačovať konzervatívne financovanie alebo nedostatok pripravených projektov. Rezervný fond však nie je automaticky voľná hotovosť a nulový dlh nie je chyba: časť zdrojov môže byť viazaná a úver znižuje budúcu rozpočtovú kapacitu.

Čo zlepšiť

Prijať viacročný kapitálový plán s minimálnou likvidnou rezervou, limitom dlhovej služby a poradím pripravených projektov. Najprv financovať projekty s dokončenou prípravou; o použití rezervy alebo úveru rozhodovať až po stresovom teste prevádzkových nákladov a budúcich splátok.

Metodika a limity

Ako porovnanie čítať

Porovnanie používa nominálne eurá zo zverejnených rozpočtových dokumentov. Nevykonáva audit a nedopočítava chýbajúce vysvetlenia.

Tri rozpočtové vrstvy
Schválený rozpočet je počiatočný plán, upravený rozpočet zahŕňa zmeny počas roka a skutočnosť je vykázané plnenie. Percentá v tabuľke porovnávajú skutočnosť s upraveným rozpočtom.
Stav dokumentov
Zverejnený Záverečný účet Dubovej 2024 nemá vyplnené schvaľovacie údaje, preto ho označujeme ako zverejnený dokument či návrh, nie ako overene schválený účet. Záverečný účet Častej bol schválený uznesením obecného zastupiteľstva 26. 6. 2025.
Porovnateľnosť
Obce majú odlišnú veľkosť, majetok, projekty, úverové zaťaženie aj harmonogram transferov. Porovnanie odchýlok plánu nie je rebríčkom kvality obcí a nenahrádza hodnotenie verejných služieb.
Príčina a korelácia
Spoločný výskyt rezervy, dlhu alebo nízkeho čerpania nepreukazuje príčinný vzťah. Možné príčiny v piatich bodoch sú hypotézy určené na overenie, nie zistenia o pochybení.
Rezerva a dlh
Rezervný fond nemusí byť celý okamžite použiteľný; môže byť viazaný alebo časovo oddelený od účtovného zostatku. Dlh môže urýchliť investíciu, ale prináša splátky, úrokové a refinančné riziko.

Oficiálne dokumenty

Zdroje údajov

Odkazy smerujú na dokumenty zverejnené obcami. Čísla boli prečítané v rozsahu uvedených strán.

  1. 01
    Dubová — rozpočet na roky 2024–2026

    Schválený rozpočtový dokument, s. 2–3.

    Otvoriť oficiálny PDF dokument
  2. 02
    Dubová — zverejnený Záverečný účet 2024

    Rozpočet a plnenie s. 5; kapitálové výdavky s. 13; výsledok a rezervný fond s. 14–16; dlh s. 20–21; programové rozpočtovanie s. 25. Schvaľovacie údaje v dokumente nie sú vyplnené.

    Otvoriť zverejnený PDF dokument
  3. 03
    Častá — programový rozpočet na roky 2024–2026

    Rozpočtové súhrny a programová štruktúra, s. 1–4.

    Otvoriť oficiálny PDF dokument
  4. 04
    Častá — Záverečný účet za rok 2024

    Rozpočet, plnenie a financovanie s. 3–15; programové hodnotenie od s. 16.

    Otvoriť oficiálny PDF dokument
  5. 05
    Častá — uznesenie o schválení záverečného účtu

    Uznesenie z rokovania obecného zastupiteľstva 26. 6. 2025.

    Otvoriť oficiálne uznesenie